Untitled Document
NARKOTYKI
Na temat narkotyków, dzieci często wiedzą więcej niż my, rodzice, nie zawsze jednak informacje te są prawdziwe, często wynikają z krążących mitów na temat narkotyków, np. takich jak:

"Pierwsza porcja nigdy nie szkodzi, pierwsza porcja nie uzależnia, możesz więc spróbować"
W naszych genach zapisana jest pewna niewielka odporność na narkotyki. Lecz jaka ona jest, tego nikt nie wie.
Może się zdarzyć, że po pierwszych 3-4 jointach nic się nie stanie, ale po piątym wystąpi potrzeba sięgnięcia po coś mocniejszego.

"Narkotyki wzmacniają nasze zdolności intelektualne, szybciej się uczymy, szybciej zapamiętujemy.
Dlaczego więc nie pomóc zmęczonej pamięci
?"

Nie ma żadnego naukowego dowodu, że tak właśnie się dzieje. Narkotyk nie zwiększa "pojemności" mózgu, nie przyspiesza zapamiętywania ani rozumienia. Drenuje nasze wnętrze, czerpiąc z naturalnego akumulatora.

"Narkotyk pozwala zapomnieć o otaczającym nas złu, daje uczucie błogości i relaksu,
pomaga przetrwać trudne chwile"

Wystarczy pomyśleć, czy jak działanie narkotyku przejdzie, świat będzie lepszy, czy znikną problemy? warto mieć rzetelną wiedzę na temat narkotyków posiadać podstawowe informacje i nauczyć się rozpoznawać sygnały wskazujące na zażycie narkotyków przez dziecko wiedzieć, jak właściwie postępować w sytuacji, kiedy już wiemy, że dziecko zażywa narkotyki

WAŻNE - Przekonania, że

"Moje dziecko nie bierze",
"Moje dziecko nigdy nie weźmie narkotyków" jest mitem

  • jeśli zachowania dziecka budzą Twój niepokój - obserwuj, rozmawiaj, utrzymuj kontakt, stosuj zasadę "ograniczonego zaufania"
  • jeśli sposób funkcjonowania Twojego dziecka budzi Twój niepokój - sprawdzaj pokój, odzież, torby, szczególnie w okresie sylwestra, ferii, wakacji, imprez z okazji 18-ki, itp. Ważne, aby dziecko o tym wiedziało, że to robisz. Pierwsze próby zażywania narkotyków dziecko zwykle starannie ukrywa przed rodzicami.
  • Spróbuj dowiedzieć się, z jakim problemem boryka się Twoje dziecko, rozmawiaj o nim, nie bagatelizuj go, choć może wydawać się banalny, dla Twojego dziecka urasta do poziomu życiowego dramatu, z którym nie jest w stanie sobie poradzić.
© Urząd Miasta Siemianowice Śląskie