Untitled Document
OBJAWY, KTÓRE MOGĄ BUDZIĆ TWÓJ NIEPOKÓJ
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko zażywa narkotyki, a nie jesteś w stanie w inny sposób potwierdzić swoich podejrzeń, to możesz wykorzystać test na obecność narkotyków w moczu.

Warto go użyć przede wszystkim w sytuacjach, kiedy dziecko zaprzecza używaniu, a Ty masz podstawy podejrzewać, że jest inaczej. Jeśli dziecko abstynuje od narkotyków i jest w trakcie terapii, kontrolę abstynencji pozostaw specjalistom, w kontraktach terapeutycznych jest punkt dotyczący Twojej zgody na badanie testami na obecność (jeśli dziecko jest niepełnoletnie). Mimo to, masz prawo poinformować terapeutę prowadzącego o Twoich podejrzeniach, terapeuta najczęściej wówczas przeprowadza test na obecność narkotyków w moczu.

Zanim przeprowadzisz test:
  • poproś, aby dziecko dokładnie wyszorowało ręce (najlepiej do łokci), ze szczególnym uwzględnieniem paznokci - zażywający narkotyki znają sposoby, aby zafałszować wyniki testów,
  • przeczytaj dokładnie instrukcję dołączoną do testu,
  • przygotuj miejsce, w którym będziesz przeprowadzać test, zadbaj o higienę.
Aby wynik był prawdziwy, to:
  • mocz musi pochodzić od badanej osoby;
  • deklarowana abstynencja od narkotyków musi wynosić co najmniej 30 dni,
  • jeśli natomiast chcesz zbadać, czy Twoje dziecko miało w ostatnim czasie kontakt z narkotykami, to czas od ostatniego zażycia nie może być większy niż 30 dni;
  • badanie moczu musi odbyć się natychmiast po jego oddaniu (nie należy przetrzymywać go w lodówce), jeśli nie możesz od razu wykonać testu, to lepiej, aby dziecko po raz drugi oddało mocz.

Pamiętaj, że są narkotyki, które dają pozytywny wynik testu nawet miesiąc po ostatnim zażyciu.

Kupując test w aptece lub w sklepie internetowym warto wiedzieć, co chcemy badać. Na rynku dostępne są różnego rodzaju testy narkotykowe, niektóre z nich badają obecność na różnego rodzaju narkotyki - warto więc, w celu zakupu odpowiedniego testu, porozmawiać wcześniej ze specjalistą. Ceny testów wahają się od 20 zł (jednopanelowe) do nawet 45 zł (dziesięciopanelowe).

Pamiętaj, że test wykrywa jedynie obecność narkotyku w moczu, nie bada kiedy i ile Twoje dziecko zażyło narkotyku. Nie świadczy też, że Twoje dziecko jest już uzależnione od narkotyków.

Jeśli test będzie pozytywny, nie panikuj, skonfrontuj dziecko z wynikiem, zaproponuj konkretne działania, nie czekaj, bo problem sam się nie rozwiąże.
© Urząd Miasta Siemianowice Śląskie